Czy wigilia firmowa jest dobrym sposobem na integrację pracowników?

Czy wigilia firmowa jest dobrym sposobem na integrację pracowników?

W dużych miastach idea spotkania wigilijnego może wydawać się stratą czasu bądź przykrym obowiązkiem, pomimo tego, że z punktu widzenia pracodawcy jest to kolejna okazja do integracji. Budowanie więzi w zespole to bardzo ważna kwestia, z którą każdy pracodawca prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć. Jednak czy koniecznie wigilia pracownicza to dobry pomysł?

Wigilia pracownicza kojarzy się nam z tradycją, w której zostaliśmy wychowani. Organizuje się ją od samych przedszkolnych lat, przez szkoły średnie czy studia. Zabawa w losowanie osoby, której kupi się prezent, wspólne ozdabianie sali, strojenie choinki, gotowanie świątecznych potraw, zawsze sprzyjało ociepleniu się relacji między ludźmi, budowaniem więzi w ciepłej i wręcz rodzinnej atmosferze. Ale czy na pewno takie wigilijne spotkanie będzie komfortowe dla wszystkich pracowników?

Z prowadzonych badań wynika, że takie spotkania przedświąteczne cieszą się dużą popularnością w małych miastach bądź miasteczkach, gdzie ludzie nie czują się tak anonimowo i chociażby kojarzą się, nawet po sąsiedzku. Tacy pracownicy chętnie organizują wigilijne spotkania, traktując je jako przyjemne spędzanie czasu i uroczystym zwieńczeniem roku wytężonej pracy. Często przyprowadzają ze sobą dzieci, ktoś przebiera się za Mikołaja i panuje świetna zabawa. Natomiast ludzie z większych miast i aglomeracji… traktują takie spotkania jak karę, coś, co trzeba „odbębnić”.

Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj zespół pracowniczy w wielkim mieście składa się z totalnie różniących się od siebie ludzi o odmiennych poglądach, sposobie życia czy wyznaniach. Tacy ludzie są bardziej „wyzwoleni” i niezależni, nie przywiązują wagi do tradycji. I mają do tego święte prawo, które trzeba uszanować. Spotkania wigilijne kojarzą im się właśnie z tymi szkolnymi – jednak w negatywnym sensie, a na myśl o podzieleniu się opłatkiem i złożeniu każdemu z osobna życzeń dostają apopleksji. Jeśli pracownicy mają chować się po kątach, albo brać masowe zwolnienia na ten dzień, lepszą opcją będzie zorganizowanie czegoś bardziej neutralnego. Przeprowadź w swojej firmie ankietę, w której pracownicy będą mogli wybrać albo wpisać formę integracji, która najbardziej im odpowiada. Zobaczysz, jakie są ich oczekiwania. Może Cię zaskoczą, bo będą chcieli zorganizować wigilię firmową, a może jednak wybiorą niezobowiązujące spotkanie z dobrym drinkiem? Kluczem do ustalenia jest przede wszystkim rozmowa i wszelkie informacje zwrotne.

Przed organizacją wigilii firmowej koniecznie zapoznaj się z promocją i gazetką w Auchan

 

 

 

Najlepsze miejsca na konferencje i szkolenia kilkudniowe oraz porady dotyczące organizacji wesela i noclegu dla gości.

802 136 459

kontakt@riverrestorationconference2016.pl